HomeMapa stránek › Projekt Čtení pomáhá

Projekt „Čtení pomáhá“ má děti povzbuzovat ke čtení i k pomoci druhým

25. 3. 2011

Čtení pomáhá je projekt, který podporuje rozvoj čtenářství a umožňuje dětem a mládeži přímo se podílet na charitativní činnosti.

logo projektu ČTení pomáhá

K projektu také čtěte články:

První aktivitou projektu Čtení pomáhá je veřejné hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež. Ze seznamu knih na adrese www.ctenipomaha.cz si mladí čtenáři budou moci vybrat tu, která se jim nejvíce líbí. Když knihu přečtou a zodpoví správně kontrolní otázky, získají finanční odměnu – ne však pro sebe. Každý čtenář dostane možnost rozhodnout, kterému z dobročinných projektů nominovaných renomovanými nadacemi částku věnuje. Celkem tak mladí čtenáři každoročně dostanou možnost„umístit“ 10 milionů korun poskytnutých donátorem projektu.

O nejlepších knihách pro děti a mládež bude veřejnost hlasovat na webovém serveru ctenipomaha.cz a prostřednictvím sms.

Prvních 40 knih v každé ze dvou kategorií nominovala odborná porota ve složení: Zdeněk Svěrák, Jiří Dědeček, Marek Eben, Alena Ježková, Martin Roman a zástupci partnerů projektu. Své oblíbené knihy však mohou navrhnout i hlasující.

Osobní tip předsedy komise Zdeňka Svěráka na nejlepší knihu pro mladší školáky jsou Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Fimfárum Jana Wericha. „Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářově hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi,“ hodnotí důležitost čtenářství Zdeněk Svěrák.

Podle Jiřího Dědečka, předsedy českého PEN Klubu, je čtení jednou z nejkrásnějších činností, které zná, a i on by na prvním místě mezi nejlepšími knihami rád viděl Fimfárum.

Spisovatelka Alena Ježková říká, že „když čteme knihu, žijeme s jejími postavami v dobrém i zlém, poznáváme nové světy, nové myšlenky. Četbou každé kvalitní knihy se v nás něco mění – rosteme v lepší lidi. Děti potřebují číst, aby mohly vyrůst“.

Hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež bude probíhat ve dvou kolech do začátku dubna.

8. dubna se pak otevře nabídka vítězných knih mladým čtenářům na adrese www.ctenipomaha.cz. Současně tam naleznou i prvních 12 charitativních projektů, které se budou ucházet o jejich pomoc. Projekt „Čtení pomáhá“ podpoří prostřednictvím dětí charitativní projekty částkou 10 milionů korun ročně.

logo oborového sdružení SKIP

Partnerem projektu se stal rovněž Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP).


Další informace o projektu Čtení pomáhá najdete v článku Zdeněk Svěrák tipuje Rychlé šípy a také na blogu ToSiPiš.cz.

›› Zpět na začátek stránky

›› Zpět na úvodní stranu Vontové.org s rozcestníkem