HomeMapa stránekRychlé šípy › Rychlé šípy a uniformy bezpečnostních složek ČSR

Rychlé šípy v proudu času

Někdy se říká, že čas pro Rychlé šípy neexistuje. Vzhledem k tomu, že nové příběhy Rychlých šípů vycházely v letech 1938–1986 (pozdější dva příběhy z let 1989 a 2009 v tomto smyslu nelze označit za nové), mimo čas se opravdu trochu pohybují. Autor scénáře i jednotliví kreslíři však museli průběžně reagovat na některé aktuální souvislosti, čímž je to celé ještě trochu složitější.

Původně šlo o pětici fiktivních hochů ve věku 14–16 let. To znamená, že v jednotlivých dekádách by jim bylo přibližně:

Letopočet    1938       1948       1958       1968       1978       1988       1998     2008   
Orientační věk RŠ    15 25 35 45 55 65 75 85

Jaroslav Foglar si byl časové pasti příliš dlouhého příběhu dobře vědom. Proto také po vytvoření prvních 113 příběhů navzdory obrovskému úspěchu uvažoval o tom, že příběhy pětice Rychlých šípů dříve či později ukončí. Pochopitelně přemýšlel, jak by to mělo vypadat. Konec s nějakým vysvětlením, nebo náhle bez vysvětlení? Do svého zápisníku si někdy v roce 1942 napsal pracovní náčrt, který později nikdy nevyužil:

„R.Š.: Až Mirek ‚odjede' navždy od Klubu, ještě se několikrát ukáže. Tak jednou se někdo ukryje v klubovně, bude tam ‚strašit', a v II. pokračování to bude Mirek. Ve III. pokrač. půjde s nimi na nějaký zajímavý výlet. Jindy zase pojedou R. Š. na výlet k němu.“

Poválečnými příběhy se Rychlé šípy vyvázali z času jen zčásti

Nakonec ale Jaroslav Foglar podlehl vábení úspěchu a popularity. Brzy po válce se k seriálu Rychlých šípů vrátil, takže v letech 1946–1948 vytvořil dalších více než sto příběhů. Původním chlapcům by v té době bylo mezi 19–26 roky.

Podobným způsobem Jaroslav Foglar v letech 1970–1971 reagoval na čistě komerční výzvu Pulsu Ostrava, a spolu s Marko Čermákem vytvořil dalších téměř devadesát příběhů. V té době byl měl původní a v pětici nejmladší Červenáček už 46 let, nejstarší Mirek Dušín okolo 48 let.

V obrázkových příbězích jsou chlapci ovšem stále mladí a svěží. Mění se však jejich okolí. Najednou už to nejsou v prvorepublikovém Československu, ale v socialistickém státě, kde funguje komunistická státní správa se vším všudy. Dobře to je vidět například na policejních uniformách, které se průběžně měnily spolu s politickými režimy.

Jak nakonec přestupek Jindry Hojera vyšetřovala socialistická policie

Rychlé šípy a meziválečné četnictvo

Obrázek Dr. Jana Fischera s bublinou J. Foglara: Zelená uniforma na dvou četnících z Českého Brodu, jak ji známe třeba i z televizního seriálu Četnické humoresky.

Rychlé šípy a protektorátní četnictvo

Obrázek Dr. Jana Fischera s bublinou J. Foglara: Tmavě modrá četnická uniforma z období Druhé republiky a Protektorátu. Rychlonožka doběhl zloděje tím, že doběhl pro četníky na četnickou stanici. Na místo činu s nimi pak jel v autě, možná poprvé v životě.

Rychlé šípy a poválečná Bezpečnost

Poválečný obrázek Dr. Jana Fischera s bublinou J. Foglara: Pod tlakem komunistické strany došlo bezprostředně po osvobození republiky v roce 1945 ke zrušení četnictva a celého policejního aparátu. Dosavadní četnické sbory byly nahrazeny Sborem národní bezpečnosti (SNB). První poválečná uniforma SNB měla zelenou barvu a červené prýmky.

Rychlé šípy a socialistická Bezpečnost fotografie pražského hotelu Díra

Přelom šedesátých a sedmdesátých let. Dva obrázky Marko Čermáka s bublinami J. Foglara: Služební stejnokroj Sboru národní bezpečnosti v šedesátých letech. Příslušníci SNB mají modrý stejnokroj s červenými prýmkami. Součástí stejnokroje jsou i vysoké boty (viz holínky příslušníka, který chce otevřít dveře „ve jménu [socialistického] zákona“).

Socialistická Bezpečnost tehdy vyšetřovala i Jindru Hojera. To přesto, že Jestřáb jeho rodičům kdysi slíbil: „Neboj Jindro, tahle postava ti rozhodně ostudu neudělá.

Další zajímavé informace najdete v knize Mýtus zvaný Stínadla.


›› Zpět na začátek stránky

›› Zpět na úvodní stranu Vontové.org s rozcestníkem