HomeMapa stránekRychlé šípy › Srovnání jednotlivých verzí prvního příběhu

Černí jezdci dychtí po vlajce / Klub „Rychlých šípů“ založen

›› Jednotlivá okénka příběhu pro listování: nadpis 1 2 3 4 5 6 7 8

Pátá okénko: Trojice chlapců, která si začala říkat Rychlé šípy, je uvězněna v neprůchodné části jakéhosi pražského dvora. Pouliční tlupa hochů, kteří si říkají Černí jezdci, po nich žádá vlajku: „Vzdejte se a vyjdete nám vlajku!“ Co jim odpovídají Rychlé šípy, to se v předválečných a poválečných obrázcích výrazně liší.

Předválečná verze obsahuje poměrně rázné odpovědi. Jindra Hojer: „Jen přes naše mrtvoly!“ Mirek Dušín: „Vy jste se zbláznili – Rychlé šípy se nevzdají!“ Jarka Metelka: „Svou vlajku uhlídáme, vy loupežníci!“ Poválečná verze je o poznání stručnější i umírněnější. Mirek prostě říká: „Rychlé šípy se nevzdávají, pamatujte si to!“

Původní příběh Rychlých šípů První překreslený příběh Rychlých šípů Druhý překreslený příběh Rychlých šípů

Vývoj kresleného příběhu a vznik klubu Rychlé šípy

Tato obrazová komparativní analýza, která dokumentuje překreslování několika prvních dobrodružství Rychlých šípů Jaroslava Foglara, slouží pro čistě badatelské a vzdělávací potřeby ve smyslu § 31 autorského zákona č. 121/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Autorem scénáře a textů je ve všech čtyřech, respektive 16 příbězích redaktor Jaroslav Foglar. Autorem většiny kreseb je JUDr. Jan Fischer (u některých příběhů uváděn jako Fišer).

První příběh Rychlých šípů Druhý příběh Rychlých šípů Čtvrtý příběh Rychlých šípů Pátý příběh Rychlých šípů

Další pozoruhodné a jinde nepublikované informace o pozadí vzniku klubu Rychlé šípy a o jejich výpravách do tajemných Stínadel najdete v knize Mýtus zvaný Stínadla.


›› Zpět na začátek stránky

›› Zpět na centrální komentář o překreslování prvních příběhů klubu Rychlé šípy