HomeMapa stránekRychlé šípy › Srovnání jednotlivých verzí prvního příběhu

Černí jezdci dychtí po vlajce / Klub „Rychlých šípů“ založen

›› Jednotlivá okénka příběhu pro listování: nadpis 1 2 3 4 5 6 7 8

Sedmé okénko: Opět další obrázek, který může na někoho působit, že Rychlé šípy jsou již klubem Mladého hlasatele. Ovšem není tomu tak. Jsou stále jen drobným chlapeckým uskupením, byť už mají vlajku i název Rychlé šípy. Po nečekané záchraně se seznamují s novými přáteli. Jsou jimi dva o něco mladší hoši ve věku 14 let. Známe jen jejich přezdívky. Jejich skutečná jména nejsou nikde v žádném z 317 příběhů Rychlých šípů Jaroslava Foglara uvedena.

Poválečná verze je v tomto případě opět přehlednější. Klíčová je komunikace mezi Mirkem a Červenáčkem, oním hochem z okna v prvním patře. Mirek Dušín: „Jsme klub Rychlých šípů – Chcete k nám přistoupit?“ Červenáček: „Ano! Chceme! Mně říkají Červenáček!“

Původní příběh Rychlých šípů První překreslený příběh Rychlých šípů Druhý překreslený příběh Rychlých šípů

Proč v této době ještě hoši nemohli být čtenářským klubem Mladého hlasatele? Odpověď najdete v knize Mýtus zvaný Stínadla.

Vývoj kresleného příběhu a vznik klubu Rychlé šípy

Tato obrazová komparativní analýza, která dokumentuje překreslování několika prvních dobrodružství Rychlých šípů Jaroslava Foglara, slouží pro čistě badatelské a vzdělávací potřeby ve smyslu § 31 autorského zákona č. 121/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Autorem scénáře a textů je ve všech čtyřech, respektive 16 příbězích redaktor Jaroslav Foglar. Autorem většiny kreseb je JUDr. Jan Fischer (u některých příběhů uváděn jako Fišer).

První příběh Rychlých šípů Druhý příběh Rychlých šípů Čtvrtý příběh Rychlých šípů Pátý příběh Rychlých šípů

Další pozoruhodné a jinde nepublikované informace o pozadí vzniku klubu Rychlé šípy a o jejich výpravách do tajemných Stínadel najdete v knize Mýtus zvaný Stínadla.


›› Zpět na začátek stránky

›› Zpět na centrální komentář o překreslování prvních příběhů klubu Rychlé šípy