HomeMapa stránekTvorba Jaroslava Foglara › Pojď s námi!

Skautský film Pojď s námi! (1937)

V roce 1937 bylo Jaroslavu Foglarovi 30 let. Měl za sebou již více než desetiletou autorskou a dopisovatelskou zkušenost. Ještě déle byl zapojen do činnosti Junáka, hnutí českých skautů. Lidsky, redaktorsky i vůdcovsky postupně vyzrál. Měl za sebou už také několik úspěchů se svými chlapeckými romány. Jako externí redaktor spolupracoval s redakcí Mladého hlasatele. Zajímal se o něj Melantrich.

Souhra těchto dovedností jistě přispěla k tomu, proč právě Jaroslav Foglar byl ten, kdo v roce 1937 napsal libreto k propagačnímu filmu Pojď s námi!

okno přehrávače
Zdroj: Hledání ztraceného času. Pořad České televize

›› Archiv České televize

Zčásti filmový dokument o činnosti skautů, zčásti inscenovaný poetický film, který propagoval skautské hnutí. Filmový historik Karel Čáslavský spojil do svého televizního dokumentárního cyklu Hledání ztraceného času hned dva filmové snímky, které spojuje léto, slunce, příroda a svobodu. Oba filmy také s různými filmovými štáby režíroval Jiří Weiss. Prvním je film Nad Lužnicí svítí slunce. Byl natočen ve spolupráci se Svazem kanoistů RČS a zachycuje Lužnici mezi Táborem a Bechyní a také zmíněná města. Druhým je již zmíněný snímek Pojď s námi!, na jehož obsahu se výrazným způsobem podílel i Jaroslav Foglar.

ukázka z filmu Pojď s námi! ukázka z filmu Pojď s námi! ukázka z filmu Pojď s námi!
Zdroj všech tří výřezů z filmového pásu: Hledání ztraceného času. Pořad České televize

V asi desetiminutovém filmu Pojď s námi! nahlédnete do života ve junáckém táboře druhé poloviny třicátých let. K vidění je ranní vstávání, společné hry, společná příprava i konzumace jídla. Kromě dalšího je ve filmu z roku 1937 vidět i vodní klouzačka, kterou Foglar později zpopularizoval v jednom z příběhů Rychlých šípů.

Níže uvedený komentář z deníku Národní politika komentuje výhradně Foglarův a Weissův film Pojď s námi!. Recenzent oceňuje pravé nadšení chlapců, které je z filmu dodnes patrné.

recenze filmu

Jak již bylo zmíněno výšem, režie filmu Pojď s námi! se ujal mladý režisér Jiří Weiss (1913–2004), který se později po válce proslavil filmy Uloupená hranice (1947), Vlčí jáma (z roku 1957 s Jiřinou Šejbalovou, Janou Brejchovou a Miroslavem Doležalem) a Romeo, Julie a tma (z roku 1959 podle stejnojmenné novely Jana Otčenáška).

Autorem hudby k filmu Pojď s námi! byl Jiří Srnka (1907–1982), pozdější významný skladatel filmové hudby. Složil také hudbu ke Krškovu vzpomínkovému filmu Kluci na řece (1944). Uznávaným se však stal po válce díky hudbě k filmům Krakatit (1948), Stříbrný vítr (1954), Jan Hus (1954), k filmové pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959) a mnoha jiným. Byl rovněž autorem hudby je zřejmě nejlepšímu českému televiznímu seriálu F. L. Věk (1970), pro který neváhal nově upravit starou bratrskou píseň Soudce všeho světa z dob Jana Amose Komenského.


›› Zpět na začátek stránky

›› Zpět na úvodní stranu Vontové.org s rozcestníkem