HomeMapa stránekVlajky a prapory › Historie klubové vlajky RŠ

Historie klubové vlajky Rychlých šípů

Vlaječka na prsou Mirka Dušína

Vlajka, kterou používal klub Rychlé šípy, měla v mnohém specifickou historii. V prvé řadě šlo o vlajku, kterou chlapci získali ještě předtím, než se coby Rychlé šípy stali registrovaným klubem Mladého hlasatele. – Podrobnosti poutavě rozvádí Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla.

Téma vlajky se poprvé objevuje už ve čtvrtém příběhu potýkání Černých jezdců s Rychlými šípy, nazvaném Černí jezdci neumějí prohrávat. Mirek, Jarka a Jindra organizují závod v běhu. Jistá dívka při té příležitosti slibuje: „Vítězi v závodě věnuji vyšitou sportovní vlajku na tričko!“ – Tím má na mysli malý emblém, jaký i jiní závodníci zastupující určitý klub nebo stát nosili během závodu na prsou.

V závěru tohoto kresleného příběhu pak Mirek i přes nedokončený závod skutečně dostává jakousi vlaječku, která by se na tričko co do velikosti opravdu mohla dát přišít. Na této malé vlaječce žádný vzor se šípy původně nebyl, což bylo chronologicky správně.

Po válce na tomto místě došlo k jedné z mnoha úprav a v rámci budování legendy se zobrazení tří šípů – poněkud nelogicky – objevilo už i na této malé vlaječce. To bylo trochu v rozporu s osou příběhu, neboť název Rychlé šípy si chlapci dali až o něco později. Nicméně závěr příběhu Černí jezdci neumějí prohrávat byl stejný před válkou i po válce. Dívka spolu s předáním vlaječky připojuje další slib: „A vám třem vyšijeme vlajku.“ To je důležitý prvek této rychlošípácké vexilologie.

Prapor Rychlých šípů

Následující kreslený příběh Černí jezdci dychtí po vlajce / Klub „Rychlých šípů“ založen se zřejmě odehrává nějakou dobu po uskutečněném závodě. Mirek Dušín už na sobě nemá lehké sprinterské oblečení. Nyní už je v běžném všedním oděvu. Nějaký čas musela ostatně zabrat výroba slíbené vlajky, takže se se skupinou setkáváme několik dní po závodě. – Možná přesně ten jeden týden, který dělí oba příběhy z posledních stránek Mladého hlasatele.

vexilologie, Mladý hlasatel a Rychlé šípy

Obrázek Dr. Jana Fischera s bublinou J. Foglara: Mirek Dušín od Vlasty přebírá vlajku.

Je to už příběh o jiné vlajce, než byla ta první malá vlaječka pro přišití na prsa. A teprve na tomto praporu se v původních předválečných kresbách poprvé objevuje vyobrazení tří šípů. Dívka zavázaná Mirkovi příslibem předává nyní do jeho rukou asi 50 centimetrů dlouhou vlajku, tedy vlajku odpovídající rozměrům klubových vlajek Mladého hlasatele (dle pokynů z roku 1937).

Samotná výšivka však Pokynům Mladého hlasatele neodpovídá a ani nemůže. Rychlé šípy v té době ještě nemají s Mladým hlasatelem aktivně nic společného. Nejsou dokonce ani klubem, jen další pouliční klukovskou tlupou…

Vše se však mění v čase, stejně jako vzor vyšitý na jejich vlajku. Na původním předválečném obrázku Jana Fischera jsou tři šípy, které ve směru od žerdi k vlajícímu okraji vlajky v její střední části prolétající přes žlutý sluneční kotouč umístěný ve středu vlajky. Podklad žerďové a středové části vlajky je červený, hrot vlajky je bílý. Na poválečném obrázku už ale vidíme vlajku s celobarevným červeným podkladem, šípy zasahují až do hrotu vlajky, bílé podbarvení hrotu zmizelo.

Ještě možná zbývá dodat, co vlastně ty tři šípy vyšité na vlajce znamenají. Jméno Rychlé šípy si hoši dali jako připomínku závodu, v němž Mirek Dušín „zvítězil“. Tehdy byli tři: Mirek, Jarka Metelka a Jindra Hojer. Těmto třem Vlasta vlajku vyšila. Šípy na vlajce tedy zobrazují původní tříčlenné uskupení Rychlých šípů. Jeden ze zobrazených šípů je v popředí. To je Mirek, vůdce skupiny. Další dva jej následují.


›› Zpět na začátek stránky

›› Zpět na úvodní stranu Vontové.org s rozcestníkem